Jäähallin ajovuorot talvella 2017-2018

Seuralla on sunnuntaisin Kouvolan jäähallilla ajovuoro klo 8-10. Vuorot alkavat tulevana sunnuntaina 1.10. ja päättyvät 25.3. Ajovuoroilla käydäkseen on oltava seuran jäsen. Yksi kerta maksaa 5 euroa. Vuorolla kävijöiltä edellytetään omatoimista kirjanpitoa, ja käydyt kerrat ilmoitetaan sihteerille viimeisen ajokerran jälkeen maaliskuussa laskutusta varten. Kaikki jäähallin juoksuradan neljä rataa on varattu pyöräilijöille, ja rataa jalkaisin käyttävät voidaan ohjeistaa pois radalta turvallisuuden vuoksi. Radalle voi tulla ajamaan puhtaalla (eli ei mutaisella tai hiekkaisella) sileärenkaisella maantie- tai cyclocrosspyörällä. Kypärä on pakollinen. Hitaammat ajavat sisärataa ja ohitus tapahtuu ulkoratojen puolelta. Nopeusrajoitus hallilla on tiukkojen kaarteiden vuoksi 30 km/h. Kaarteissa vain radoilla 3 ja 4 on kallistus, ja huomioi kaarteissa se, ettei sisäpoljin ota rataan kiinni ja aiheuta näin kaatumista.

Hallille pääsee sisälle esimerkiksi hallin edessä olevan liikenneympyrän oikealta puolelta ovista ja juoksuradalle voi mennä ajamaan, vaikka siellä ei ketään näkyisikään. Vuoro on joka sunnuntai klo 8-10, ellei vuoron perumisesta erikseen mainita täällä tai seuran facebook-sivuilla.